„Onkologai pas gimnazistus” – iniciatyva atvykstanti į šalies mokyklas

Gyventojams trūksta žinių apie onkologinių ligų prevenciją, savityrą, ankstyvųjų požymių atpažinimą. Nacionalinė krūties ligų asociacija su partneriais Nacionaliniu vėžio institutu (NVI), Lietuvos urologų draugija (LUD) parengė šviečiamąją iniciatyvą gimnazijoms „Onkologai pas gimnazistus” ir praėjusią savaitę lankėsi Vilniaus Antakalnio gimnazijoje. Čia kalbėta apie apie žmogaus papilomos virusą ir vakcinas, apie sėklides ir jų funkcijas, krūties vėžio riziką ir savipatikrą, rūkymo sukeliamą žalą žmogaus organizmui.

Nacionalinio vėžio instituto onkologai – NVI direktoriaus pavaduotojas, LUD prezidentas urologas dr. Marius Kinčius, ginekologė dr. Daiva Kanopienė, mamologė Šarūnė Liukpetrytė-Kuosienė ir krūtinės chirurgas dr. Renatas Aškinis Vilniaus Antakalnio gimnazijoje pristatė specialiai jaunimui paruoštus pranešimus apie vėžio rizikas.

„Su jaunuoliais reikia kalbėti žaismingiau, įtraukti publiką, užduoti klausimus, parodyti muliažą. Bendravimas nuima įtampą ir vaikai atsiveria, jaunuoliai uždavė daug klausimų ir gavo profesionalius atsakymus. Tai svarbu, nes daktaras „guglas“ pridaro klaidų ir kartais jaunimas prisirenka ne visai teisingos informacijos. Esmė, kad jauni vyrai gėdijasi savo kūno, nuogumo ir vėlai kreipiasi į gydytojus. Tuo pačiu primenu, jog susipažinti, kaip atlikti sėklidžių savityrą patiems, jaunuoliai gali apsilankę www.checkyourballs.lt“, – sakė dr. M. Kinčius, kuris pabrėžė, jog pas gydytojus apsilanko jauni pacientai su itin užleistais atvejais.

Drąsiausi, planuojantys studijuoti mediciną ar gamtos mokslus, dalyvavo „chirurginiame workshope“ – vadovaujami dr. M. Kinčiaus, asistavo dr. R. Aškinis, susipažino su išorine ir vidine sėklidžių (jaučio) struktūra ir pademonstravo tai savo bendramoksliams.

„Žinias apie vėžį, sveikos gyvensenos svarbą, ligos ankstyvus požymius būtina skleisti tarp jaunų žmonių. Taip pat jaunimui svarbu suprasti, kad šalia mūsų yra žmonės, kurie serga, gydosi, sveiksta. Todėl jauniems žmonėms labai reikalinga žinoti, nebijoti, suprasti, ką jie patys gali nuveikti savo sveikatos labui“, – pridūrė Nacionalinės krūties ligų asociacijos prezidentė A.Bružienė, kurios asmeninė patirtis ir subtandino šią iniciatyvą.

Krūtinės chirurgas dr. Renatas Aškinis pabrėžė, jog visi toksinai, kurie patenka į mūsų kūną, kaupiasi, kol pasiekia kritinę ribą.

„Paskui tai grįžta bumerangu ir nelabai gali ką nors pakeisti, nes pats save sužalojai. Plaučių vėžiu dažniausiai suserga 50–70 metų amžiaus žmonės, bet pastebime, kad pacientai nuolat jaunėja. Pas mus yra buvę, kai su liga atvažiuoja dvidešimtmečiai. Susirgus tokio amžiaus, kaip taisyklė, ligos eiga yra greitesnė, žaibinė forma, tada jie „dega“ akyse“, – pasakojo dr. R. Aškinis.

Gimnazistmas buvo rodoma, kaip atlikti teisingai krūtinės savityrą, supažindinti su ŽPV rizikomis, akcentuota, jog sergamumas onkologinėmis ligomis 50 proc. priklauso nuo sąmoningai pasirinkto gyvenimo būdo. Iniciatyvą „Onkologai pas gimnazistus” planuojama tęsti ir kitose šalies gimnazijose.