Baltijos šalių susitikime – aktualus mokslinis turinys ir dalinimasis Baltijos šalių praktika

Gegužės 24–25 dienomis Taline vyko 9-asis Baltijos šalių regioninis susitikimas „Baltic24“ žinomas dėl aktualaus mokslinio turinio ir bendradarbiavimo tarp Baltijos šalių specialistų. Renginys kasmet pritraukia apie 300 dalyvių iš Pabaltijo ir Europos šalių, čia susitinka šio regiono urologai, onkologai, rezidentai, medicinos studentai, slaugytojos ir sveikatos priežiūros pramonės atstovai. Mokslinėje programoje vyko keturios pagrindinės plenarinės sesijos, kuriose buvo aptariamos svarbiausios regiono urologijos temos. Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas ankstyvam prostatos vėžio nustatymui, gerybinei prostatos obstrukcijai, inkstų vėžio, akmenligės ir kitų urologinių būklių gydymui. Jaunųjų urologų konkursas leido dalyviams pagrįsti, pristatyti atliekamų mokslinių tyrimų turinį. Programą taip pat sudarė išskirtinės sesijos: „Urology Bootcamp“ ir „Video Nightmare“ sesija.

„Šlapimo takų akmenligė visada išlieka aktualia urologų kasdienės klinikinės praktikos tema. Ir nors ši tema konferencijoje nebuvo plačiai aptariama, konferencijoje paliestas itin didelių koralinių akmenų alternatyvus gydymo metodas – laparoskopinė pielolitotomija. Tik laikas ir ateities tyrimai parodys, ar šios alternatyvos paieškos pasiteisins. Nepaisant to, tikiu, kad perkutaninė nefrolitotripsija yra tinkamiausias, efektyvus ir saugus gydymo metodas. Šalinant didelius inkstų akmenis, būtent urologo ir jo komandos atliktų operacijų kiekis lemia puikius gydymo rezultatus“, – pranešimo temos aktualumą ir komandos svarbą akcentuoja Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas, LUD valdybos narys dr. Andrius Gaižauskas.

Pasak gydytojo urologo, vertinant gausią lietuvių urologų delegaciją Taline, džiugu, jog Lietuvos urologai aktyviai dalyvauja Baltijos šalių kasmetiniuose suvažiavimuose ir kitais metais turėsime dalyvius priimti Vilniuje – jubiliejiniame 10-ąjame Baltijos šalių suvažiavime.

„Norėtųsi tikėtis, kad kitais metais pavyks suorganizuoti konferenciją, kurioje bus platesnis urologinių temų spektras plenarinėse sesijose, ne tik onkologiniai aspektai. Manyčiau video sesijos turėtų didelį pasisekimą, todėl raginu savo kolegas rinkti kuo daugiau filmuotos operacijų medžiagos ir ją pristatyti kitais metais Vilniuje vyksiančiame susitikime“, – kolegas aktyviai įsitraukti į Baltic25 skatina dr. A. Gaižauskas.

Šlapimo takų akmenligė visada išlieka aktualia urologų kasdienės klinikinės praktikos tema. Ir nors ši tema konferencijoje nebuvo plačiai aptariama, konferencijoje paliestas itin didelių koralinių akmenų alternatyvus gydymo metodas – laparoskopinė pielolitotomija. Tik laikas ir ateities tyrimai parodys, ar šios alternatyvos paieškos pasiteisins. Nepaisant to, tikiu, kad perkutaninė nefrolitotripsija yra tinkamiausias, efektyvus ir saugus gydymo metodas. Šalinant didelius inkstų akmenis, būtent urologo ir jo komandos atliktų operacijų kiekis lemia puikius gydymo rezultatus
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas, LUD valdybos narys dr. Andrius Gaižauskas.

Jaunųjų urologų konkurse pranešimą apie persistuojančio prostatos specifinio antigeno (PSA) reikšmę onkologiniams rezultatams po radikalios prostatektomijos pristatė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos Urologijos klinikos urologas Gustas Sasnauskas.

„Apžvelgiau mūsų komandos iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikos publikaciją apie persistuojančio PSA įtaką skirtingose prostatos vėžio rizikos grupėse. Tyrime išsiaiškinome, jog persistuojantis PSA nėra vienodai reikšmingas visiems pacientams. Remiantis duomenis, jis reikšmingiausias tik didelės rizikos grupės pacientams. Taip pat pristačiau mūsų naujus rezultatus apie persistuojančio PSA dydžio įtaką: net mažiausias persistuojančio PSA dydis lemia blogesnius onkologinius rezultatus, o didėjant persistuojančio PSA dydžiui, prognozuojami dar blogesni rezultatai. Šios temos yra aktualios todėl, kad daugumoje straipsnių persistuojantis PSA yra apžvelgiamas tik bendrai, nors pacientai šioje grupėje yra skirtingi, turintys skirtingus prostatos vėžio prognostinius veiksnius ir skirtingus persistuojančio PSA dydžius. Manau, persistuojantis PSA turėtų būti vertinamas kartu su kitais prostatos vėžio rizikos veiksniais, atkreipiant dėmesį į persistuojančio PSA dydį. 

Norisi atkreipti dėmesį į PSMA PET KT reikšmę šiems pacientams, buvusius ir šiuo metu vykstančius tyrimus ir dabartines EAU rekomendacijas apie pacientų su persistuojančiu PSA tolimesnį gydymą: gelbstinčiosios spindulių terapijos bei androgenų deprivacijos terapijos reikšmę“, – savo pristatymo temą pristatė urologas Gustas Sasnauskas.

Pranešimus iš Lietuvos delegacijos skaitė: doc. dr. P. Aniulis – praktiniai mokymai Basic Laparoscopy Trainings (E-BLUS) ir pranešimas tema „Alternative minimal invasive technologies for BPH treatment: Are they ready?“, dr. A. Čekauskas – „Laparoscopic RFA of a small renal mass - recurrence treatment option after previous multiple open surgeries“, G. Cholstauskas – „Usefulness of urinary biomarker-based risk score and multiparametric MRI for clinically significant prostate cancer detection in biopsy-naïve patients“, dr. A. Gaižauskas – „Pro: PCNL“, prof. M. Jievaltas – „Efficacy of prostatic artery embolization in treatment of lower urinary tract symptoms“, M. Jonušas – „Focal high-dose-rate brachytherapy for low- and intermediate-risk prostate cancer: promising early results from randomized control trial“, M. Sakalauskaitė – „Prostate adenocarcinoma with signet-ring cells and features of mucin. A clinical case and literature review“, G. Sasnauskas – „Significance of persistent prostate-specific antigen on predicting prostate cancer progression after radical prostatectomy“, dr. A. Žalimas – „The management of the small renal masses: Observation: PRO“, dr. R. Žulpaitė – „Relaxin-2 reduces ischemia-reperfusion injury in allogeneic porcine kidney transplantation model“.

„Baltic25“ vyks 2025 m. gegužės 30-31 dienomis Vilniuje. Tai renginys plėtoti savo profesinį pažinčių tinklą, bendrauti su urologijos srities nuomonės lyderiais, keistis praktikos metu įgytomis žiniomis bei patirtimis, užmegzti naujas profesines patirtis, vystyti bendradarbiavimą su kolegomis iš Baltijos šalių, susitikti su kolegomis ir draugais. Baltic susitikimai vyksta bendradarbiaujant su Europos urologų asociacija (European Association of Urology - EAU)

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Toliau naršydami svetainėje arba paspausdami mygtuką Sutinku Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus