Urologijos savaitė 2023: gydytojos urologės dr. Marijos Barisienės komentaras

„Dažnai šlapimo nelaikymą patiriantys žmonės dėl klaidingos informacijos ar informacijos stokos vengia kalbėti apie savo negalavimą, jiems dažnai būna gėda. Vyresnio amžiaus žmonės neretai klaidingai mano, kad šlapimo nelaikymas yra "normali" su senėjimu susijusi būsena. Tokiu atveju jie lieka vienui vieni su savo bėdomis. Jeigu simptomai yra lengvi ir dėl to nereikia naudoti pagalbinių higienos priemonių, daugelis tiesiog laukia, kada simptomai savaime praeis arba pagerės, neretai išbando įvairius liaudies medicinos metodus. Deja, nieko nedarant, laikui bėgant simptomai tik sunkėja, dėl to nukenčia gyvenimo kokybė. Šlapimo nelaikymą patiriantys žmonės pradeda vengti didesnių žmonių susibūrimų, dažniau renkasi pasilikti vieni namuose, ilgainiui gali išsivystyti depresija. Manau, kad taip yra todėl, kad apie šlapimo nelaikymą vis dar mažai kalbama viešai, taip pat yra mažai šia tema visuomenei parengtos literatūros.

Visuomenės švietimas ir kalbėjimas, įvairios socialinės iniciatyvos padeda žmonėms suprasti, kad šlapimo nelaikymas nėra natūrali senėjimo išraiška. Tai liga, kuri, kaip ir bet kokios kitos ligos, turi savo komplikacijas bei gali neigiamai paveikti gyvenimo kokybę, todėl turi būti gydoma. Kuo pacientas anksčiau kreipiasi pagalbos, tuo tikimasi geresnio gydymo rezultato. Manau, kad tinkamai informuoti pacientai, neslėps ir nesigėdins patiriamų simptomų, tačiau, priešingai, bus paskatinti pasidalinti jais su savo šeimos gydytoju ir ieškoti kvalifikuotos pagalbos. Pacientų ir medicinos priežiūros specialistų bendradarbiavimas visada padeda rasti geriausią problemos sprendimo būdą.

Viešas kalbėjimas ir informavimas apie šlapimo nelaikymą padeda žmonėms suprasti, kad jie nėra vieni. Žinojimas, kad šis negalavimas dažniausiai gali būti išgydytas, padrąsina žmones kreiptis į specialistus ir kartu ieškoti šios problemos sprendimo. Kuo anksčiau pacientas kreipiasi, kuo mažiau pažengusi liga, tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus sėkmingas. Šlapimo nelaikymo gydymo būdai gali būti labai įvairūs. Priklausomai nuo nustatyto šlapimo nelaikymo tipo, gali būti taikomi konservatyvūs gydymo metodai, tokie, kaip dubens dugno raumenis stiprinantys fiziniai pratimai, medikamentinis gydymas, arba minimaliai invazinis chirurginis gydymas. Visais atvejais gydymo būdas parenkamas individualiai.“

Gydytoja urologė dr. Marija Barisienė

Daugiau informacijos www.urologyweek.org