Urologijos savaitė 2023: gydytojo urologo doc. dr. Dariaus Trumbecko komentaras

„Pirminė ir pati geriausia profilaktika nuo daugelio ligų visų pirma yra gyvenimo būdo korekcija, t.y. reikia būti fiziškai aktyviu, palaikyti optimalų, sveiką svorį, kasdien judėti, sportuoti, atsisakyti žalingų įpročių, optimizuoti poilsio ir darbų režimą.

Šlapimo nelaikymą gali sąlygoti daugelis priežasčių ir į tai būtina atsižvelgti taikant gydymą. Šis sutrikimas gali pasireikšti dėl hiperaktyvios šlapimo pūslės, raumenų, nervų sistemos ir dubens diafragmos pažeidimų, šlaplės šlapimo pūslės kaklelio, raumenų apie šlaplę bei išeinamosios angos pakeliamųjų raumenų pažeidimo, taip pat kaip liekamasis reiškinys po įvairių operacijų, taikyto spindulinio gydymo, medikamentų vartojimo, kitų ligų ir pan.

Šlapimo nelaikymas gydomas atsižvelgiant į konkrečias priežastis ir individualią paciento situaciją. Ne visuomet radikalus, chirurginis gydymas gali būti gera išeitis, reikia įvertinti situaciją, ar tikrai neįmanoma išspręsti situacijos be sudėtingų intervencijų. Dažnu atveju, gali padėti vaistai, vadinamieji M-cholinoblokatoriai, kurie retina šlapinimąsi ir mažina nesulaikymo epizodų kiekį, skubą šlapintis. Kitais atvejais, ypač esant dideliam šlapimo nelaikymo laipsniui, gali padėti tik operacinis gydymas. Esant nedideliam šlapimo nelaikymui padeda tarpvietės raumenų fizioterapijos procedūros, raumenų pratimai, vidutinio ir didelio šlapimo nelaikymo atveju taikomas invazinis operacinis gydymas. Tačiau noriu pabrėžti, jog būtina įvertinti šlapimo nelaikymo priežastį ir laipsnį bei individualizuoti situaciją.

Nebūtinai reikia atlikti operaciją, kai galima išsiversti paprastesniais būdais, ypač nedidelio epizodinio šlapimo nelaikymo atvejais, nors jaunesniam į perfekcionizmą linkusiam pacientui ar pacientei gali atrodyti, kad efektyvus gali būti tik operacinis gydymas.

Deja, yra ligonių, kurie yra vyresnio amžiaus, slaugomi, sunkios būklės, kuriems taikoma paliatyvioji priežiūra, kurių išgydyti neįmanoma, tačiau padėti su tam skirtomis priemonėmis galima ir būtina. Valstybiniu mastu, būtent tokių ligonių slauga, priežiūra, priemonės kainuoja milžiniškus pinigus.

Kiekvienu atveju, šlapimo nelaikymo priežastis yra individuali. Kartais tai gali būti prostatos hiperplazija ar akmenys šlapimo pūslėje ir, jei pacientas kreipsis pagalbos, gydytojas specialistas visuomet ras, kas konkrečiu atveju gali padėti. Svarbu kreiptis, išsiaiškinti problemą ir ją spręsti, nes šlapimo nelaikymas yra vienas iš sutrikimų, kuris veda pacientą į izoliaciją, socialinę atskirtį ir depresiją.“

Gydytojas urologas doc. dr. Darius Trumbeckas

Daugiau informacijos apie kampaniją rasite www.urologyweek.org