Kovo 21 – 24 d. Madride vyko 40–asis didžiausias Europos urologijos renginys EAU25. Čia pranešimą skaitė Lietuvos urologų draugijos prezidentas gydytojas urologas dr. Marius Kinčius, tyrimus pristatė LSMU urologijos specialybės rezidentas Gustas Sasnauskas ir šiuo metu Vokietijos vėžio tyrimų centre rezidentūrą studijuojanti Agnė Krilavičiūtė.
Kongreso mokslinėje programoje nagrinėtos įvairios urologijos srities temos: prostatos, šlapimo pūslės, inkstų ir kitų urologinių vėžio formų diagnostika, gydymas ir naujausi tyrimai, inkstų ir šlapimo takų akmenų prevencija, šlapinimosi sutrikimų diagnostika ir gydymas, naujausios robotinės chirurgijos technologijos ir jų taikymas urologijoje, vyko tiesioginės chirurginės transliacijos, gyvai demonstruotos sudėtingos chirurginės procedūros, ekspertai skaitė pranešimus apie naujausius tyrimus ir gydymo metodus, pacientai ir specialistai diskutavo apie gydymo patirtis ir lūkesčius, Europos urologijos mokykla (ESU) organizavo mokymus, skirtus jauniesiems urologams įgyti praktinių įgūdžių. Naujausios medicinos technologijos ir inovacijos, atspindinčios šiuolaikinės urologijos pažangą, pristatytos parodoje. Prestižiniai EAU apdovanojimai įteikti specialistams, atsidavusiems savo darbui, profesijai ir diegiantiems inovacijas urologinių tyrimų ir praktikos srityje. Džiugu, jog kasmet mokslinėje programoje galime pamatyti ir klausytis specialistų ir iš Lietuvos.
M. Kinčius skaitė pranešimą apie į metastazes nukreiptą prostatos vėžio gydymo prieigos dilemą, kuriame bandoma atsakyti į klausimą, ar verta naudoti PSMA, jei ne visos farmakologinės, chirurginės ir radioterapinės galimybės metastazėms gydyti yra?
„Pagrindinis akcentas – pacientų priežiūros optimizavimas esant ribotiems ištekliams. Randomizuotais klinikiniais tyrimais(ORIOLE, EXTEND, STOMP) įrodyta teigiamas į metastazes nukreipto gydymo poveikis pacientams su oligometastatiniu prostatos vėžiu. Taikant šį gydymą, atitolinamas sisteminio gydymo poreikis ir galimai prailginamas bendras išgyvenamumas. Tačiau šių tyrimų metu metastazès nustatytos klasikiniais radiologiniais tyrimais, o keičiantis vaizdinimo galimybėms, vis plačiau klinikinėje praktikoje taikant pozitronų emisijos tomografijos tyrimus. Todėl šalyse, kur prieinamumas į MDT yra ribotas , kyla dilema ar PSMA PET tyrimas nėra perteklinis.
Pranešimo metu nagrinėti šia tematika publikuoti moksliniai straipsniai. Apibendrinant galima pasakyti, kad MDT pagerina oligometastatinių prostatos vėžiu sergančių pacientų onkologinius rezultatus, nepriklausomai nuo to, kokie diagnostiniai vaizdiniai tyrimai buvo atlikti. Tačiau PSMA PET keičia oligometastazavusio prostatos vėžio diagnostikos algoritmus ir iš naujo apibrėžia oligometastazavusio PC gydymo paradigmas, pereinant nuo „vieno visiems tinkančio“ požiūrio prie labiau individualizuotos, tiksliosios medicinos strategijos.” – apie pranešimo svarbą ir aktualumą kalbėjo M. Kinčius.
Gustas Sasnauskas pristatė tyrimą „Ankstyvo prostatos specifinio antigeno koncentracijos po radikalios prostatektomijos įtaka onkologiniams rezultatams”, kurį rengė kartu D. Milonu ir T. Ruzgu. Tyrimo metu prieita prie išvados, jog didesnė persistuojančio PSA koncentracija po radikalios prostatektomijos susijusi su agresyvesniu prostatos vėžiu ir blogesniu pacientų išgyvenamumu.
„Tyrimuose tai yra įrodyta, tačiau juose pacientai su persistuojančiu PSA buvo analizuoti kaip viena grupė. Norėjome išsiaiškinti, kokią įtaką onkologiniams rezultatams turi skirtinga persistuojančio PSA koncentracija. Esant didesniam persistuojančiam PSA, metastazių ir mirties rizika yra didesnė. Išskyrėme skirtingas persistuojančio PSA rizikos grupes, kuriose pacientų prognozė skiriasi. Padarėme išvadą, jog vertinant persistuojantį PSA ne kaip kokybinį, o kaip kiekybinį parametrą, būtų galima geriau individualizuoti tolimesnį paciento gydymą“, – apie tyrimą kalba G. Sasnauskas.
Pasak G. Sasnausko rezidentai, dalyvaudami Europos urologų kongrese susipažįsta su aktualiais urologijos klausimais ir šiuolaikiniais bei netolimoje ateityje kasdieniais tapsančiais gydymo būdais.
„Šiame didžiausiame pasaulyje urologų susitikime galima rasti labai didelę pasiūlą profesiškai praturtinančio turinio. Turime galimybę klausytis pranešimus mus dominančiomis temomis: vieni vyksta pasiklausyti ekspertų apie onkourologiją, kiti apie endourologiją ar funkcinę urologiją. Manau, jog kongrese aktualiausios temos išlieka PSMA-PET tyrimo reikšmė, nauji prostatos ir šlapimo pūslės vėžio farmakologiniai gydymo metodai. Nereikėtų pamiršti, jog daug dėmesio skiriama ir chirurginei urologijos daliai: vyksta daug pristatymų apie operacijų metodus, gyvai transliuojamos ir realiu laiku operuojančių urologų komentuojamos sudėtingos operacijos. Tai naudinga ir praturtina žiniomis kiekvieno urololgo profesinį kelią“ – įspūdžiais dalinasi G. Sasnauskas.
Kongreso mokslinėje programoje nagrinėtos įvairios urologijos srities temos: prostatos, šlapimo pūslės, inkstų ir kitų urologinių vėžio formų diagnostika, gydymas ir naujausi tyrimai, inkstų ir šlapimo takų akmenų prevencija, šlapinimosi sutrikimų diagnostika ir gydymas, naujausios robotinės chirurgijos technologijos ir jų taikymas urologijoje, vyko tiesioginės chirurginės transliacijos, gyvai demonstruotos sudėtingos chirurginės procedūros, ekspertai skaitė pranešimus apie naujausius tyrimus ir gydymo metodus, vyko pacientų ir specialistų dialogai apie gydymo patirtis ir lūkesčius, Europos urologijos mokykla (ESU) organizavo mokymus, skirtus jauniesiems urologams įgyti praktinių įgūdžių. Parodoje pristatytos naujausios medicinos technologijos ir inovacijos, atspindinčios šiuolaikinės urologijos pažangą. Prestižiniai EAU apdovanojimai įteikti specialistams, atsidavusiems savo darbui, profesijai ir diegiantiems inovacijas urologinių tyrimų ir praktikos srityje.
Ypatingas dėmesys skirtas prostatos vėžio gydymo kokybės gerinimui. Prostatos vėžio gydymo tikslas – ne tik pratęsti gyvenimą, bet ir užtikrinti gyvenimo kokybę. Gydymo kokybės standartizavimas ir rezultatų stebėsena yra būtina siekiant sumažinti perteklinį gydymą, pagerinti pacientų patirtį ir pasiekti geresnių gydymo rezultatų.
Unikalus sveikatos priežiūros specialistų ir pacientų dialogas, paciento aktyvus dalyvavimas priimat sprendimus, įžvalgos, kaip pagerinti tarpusavio supratimą tarp mediko ir paciento, AI įtaka ir panaudojimo būdai diagnozavimo, navikų vertinimo procese taip pat išlieka įtraukiančiomis ir kasmet aktualiomis temomis.
KOngreso metu Europos urologų asociacijos politikos biuras ir organizacija "Global Action on Men's Health" (GAMH) oficialiai pasirašė susitarimo memorandumą, kuriuo siekiama gilinti bendradarbiavimą ir drauge siekti paveikių pokyčių. GAMH, nepriklausoma ne pelno siekianti organizacija, vykdo misiją sukurti pasaulį, kuriame kiekvienas vyras ir berniukas, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos ar kilmės, galėtų pasiekti aukščiausius sveikatos ir gerovės standartus. Subūrusi pasaulinį organizacijų, tyrėjų ir advokatų tinklą, GAMH siekia užtikrinti, kad pasaulinės sveikatos organizacijos ir nacionalinės vyriausybės atsižvelgtų į itin svarbius jų poreikius visose atitinkamose politikos srityse.
Daug dėmesio skirta prostatos vėžio atrankinės patikros tyrimams ir naujausiems ES bendrai finansuojamo projekto PRAISE-U duomenims. Prostatos vėžys yra viena dažniausiai pasitaikančių vyrų onkologinių ligų Europoje, kasmet diagnozuojama apie 450 000 atvejų. Ankstyva diagnostika yra itin svarbi, nes vėlyvas nustatymas dažnai lemia metastazes, didesnį mirtingumą ir ilgalaikį neigiamą poveikį gyvenimo kokybei. PRAISE-U projektas (Prostate Cancer Awareness and Initiative for Screening in the European Union) yra Europos Komisijos finansuojama iniciatyva, skirta prostatos vėžio ankstyvo nustatymo programų plėtrai. Projektas siekia sukurti ekonomiškai efektyvų ankstyvos diagnostikos algoritmą, pritaikomą pagal skirtingų šalių poreikius. Tai padės sumažinti sergamumą ir mirtingumą, išvengti neteisingos diagnozės bei nereikalingo gydymo. Projektas apima pilotines programas įvairiose ES šalyse, įskaitant Lietuvą. Lietuvoje prostatos specifinio antigeno (PSA) testai jau taikomi sveikiems asimptominiams vyrams pagal Ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos programą (EPCDP). Ši programa padėjo reikšmingai padidinti prostatos vėžio nustatymo rodiklius.
Visos naujienos https://eaucongress.uroweb.org/
© 1996–2025 Lietuvos urologų draugija
Lietuvos urologų draugija
Santariškių g. 2, LT-08406 Vilnius
Juridinio asmens kodas 191933163
El. paštas info@lud.lt
Teisinė forma: asociacija
Bankas: Swedbank AB
LT75 7300 0100 0224 3189
Banko kodas: 73000
Lietuvos urologų draugijos (LUD) prezidentas
dr. Marius Kinčius