Pacientams

Paverskite savityrą įpročiu
„Check your balls“

Norime atkreipti dėmesį, jei kiekvienas vyras išsiugdytų įprotį kas mėnesį atlikti savityrą ir pastebėti pokyčius savo kūne, turėtume mažiau užleistų ligų atvejų. Sėklidės vėžys nėra dažna liga, tačiau tai dažniausia onkologinė liga, kuria suserga jauni vyrai (15-44 metų). Svarbiausias faktas apie sėklidžių vėžį, jog dauguma vyrų, susirgusių sėklidės vėžiu, pasveiksta, tai viena iš geriausiai išgydomų vėžio formų. Balandžio mėnesį, kuris visame pasaulyje žinomas, kaip sėklidžių vėžio žinomumo mėnuo, Lietuvos urologų draugija ir Lietuvos krepšinio federacija pristato jauniems vyrams skirtą edukacinę kampaniją „Check your balls“. Šios iniciatyvos pagrindinis akcentas – išmokyti vyrus savityros ir kalbėti apie sėklidžių vėžį – jaunų vyrų ligą, kurią iki 90 proc. atvejų galima fiziškai apčiuopti įpratus kas mėnesį atlikti savityrą pačiam.

Rūpintis savo sveikata ir kreiptis pagalbos yra vyriška.
„Ūsai eina“ – Movember iniciatyva Lietuvoje


„Ūsuotas lapkritis", pasaulyje žinomas kaip Movember – mėnuo, skatinantis vyrus auginti – ūsus – ir šitaip palaikyti sergančius prostatos bei sėklidžių vėžiu ir jų artimus žmones, dalytis patirtimi, kaip įveikti ligą, sutelkus jėgas padėti kovoti susidūrusiems su liga, atkreipti dėmesį į vyrų psichikos sveikatą bei sveikų įpročių įtaką kasdieniam gyvenimui. Taip pat šį mėnesį norisi drąsiau ir atviriau kalbėti apie glaudesnį dialogą tarp gydytojų ir visuomenės, mažinti įsisenėjusius stereotipus ir tabu, kalbant apie vyrų sveikatą.

Lietuvos urologų draugija lapkričio mėnesio iniciatyva “Ūsai eina” kviečia sveiką gyvenimo būdą, judėjimo galią paversti ilgalaikiu, naudingu sveikatai įpročiu Walk15 programėlės pagalba. Visą lapkričio mėnesį prie iššūkio „Ūsai eina“ prisijungę dalyviai renka žingsnius už vyrų sveikatą, gauna naudingus patarimus iš gydytojų urologų bendruomenės programėlėje Walk15 ir džiaugiasi iniciatyvos partnerių sveikatinimo pasiūlymais.

Džiaugiamės, jog į žingsnių iššūkį ŪSAI EINA 2024, skirtą kalbėti ir veikti vyrų sveikatos labui, įsitraukė 5479 iššūkio dalyvius, visi kartu nužingsniavo 728 380 km.

Tikimės, jog rūpinimasis savo (ir artimo) sveikata, judėjimas jau yra jūsų sveiko gyvenimo būdo įprotis. Tuo pačiu tikimės, jog LUD bendruomenės narių, gydytojų urologų visą mėnesį skleidžiamos žinutės akcentavo vyrų sveikatos svarbą Lietuvoje, drąsino reaguoti, kreiptis pas specialistus lytinės sveikatos klausimais bei bent kažkiek paneigė klaidingus vyriškumo stereotipus, trukdančius kreiptis pagalbos, kai jos iš tiesų reikia. Rūpintis savo sveikata ir kreiptis pagalbos yra vyriška.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

Prevencinės sveikatos programos yra labai svarbios norint užkirsti kelią sunkioms ligoms ir užtikrinti, kad gydymas būtų pradėtas laiku. Šios programos leidžia anksti nustatyti sveikatos problemas, didina galimybę sėkmingai jas gydyti ir gerinti gyvenimo kokybę. Viena iš prevencinių programų – Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Skatiname visu vyrus kreiptis į šeimos gydytojus bei nemokamai pasitikrinti sveikatą pagal šią prevencinę programą. 

Prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos profilaktinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kuriems periodiškai gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, kuris prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.

2023 m. Priešinės liaukos vėžio prevencinėje programoje dalyvavo 101 315 vyrų, tai yra 25,4% tikslinės auditorijos. Šie skaičiai rodo, kad ne visi galintys pasitikrinti pasinaudoja galimybe pasirūpinti savo sveikata. Kviečiame visus aktyviau dalyvauti ligų prevencijos programose, kurios yra nemokamos. Rūpinkimės savo sveikata kartu!

Taip pat primename – jei jaučiatės blogai, bet nepatenkate į nustatyto amžiaus grupę, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją urologą.

Lietuvos urologų draugiją palaiko artimą partnerystės ryšį su pacientų organizacijomis ir atstovauja ne tik urologų, tačiau ir pacientų interesus. Iškilus klausimams dėl pacientų teisių atstovavimo, naujausių gydymo metodų prieinamumo ar bendradarbiavimo su Lietuvos urologų draugija, kviečiame susisiekti el.paštu: info@lud.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Toliau naršydami svetainėje arba paspausdami mygtuką Sutinku Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus