Šiandien Nyderlandų pajūrio mieste Noordwijke įvyko kasmetinis Europos urologų asociacijos (EAU) ir nacionalinių draugijų susitikimas „EAU Meets National Societies“, subūręs 65 urologus iš 38 Europos šalių nacionalinių draugijų. Tarp jų – ir Lietuvos urologų draugijos (LUD) atstovai, kurie aktyviai pristatė šalies patirtis ir prisidėjo prie strateginių diskusijų dėl urologijos ateities Europoje.
Dėmesys – dirbtiniam intelektui, standartizavimui ir empatijai
Susitikimo metu daug dėmesio skirta dirbtinio intelekto (DI) integravimui į klinikinę praktiką. Metodinių rekomendacijų (angl. guidelines) sesijoje pristatytas EAU „Guidelines Chatbot“ – automatizuotas asistentas, leidžiantis gydytojams bei pacientams gauti individualizuotus atsakymus, pagrįstus naujausiomis EAU gairėmis. Taip pat aptarta, kaip DI gali padėti operacinėje bei kaip užtikrinti, kad technologinė pažanga neatsietų gydytojo nuo žmogiško ryšio su pacientu – empatijos poreikis buvo pabrėžtas kaip vienas svarbiausių ateities iššūkių.
Lietuva – aktyvi partnerė Europos mastu
Lietuvos delegacijai atstovavo LUD prezidento pavaduotojas, Nacionalinio vėžio centro urologas doc. dr. Aušvydas Patašius ir LUD valdybos narys, VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas dr. Andrius Gaižauskas. Lietuvos atstovai pristatė dalyvavimą „PRAISE-U“ projekte, kuris siekia efektyvinti prostatos vėžio atrankinę patikrą Europoje bei kvietė kitas šalis jungtis prie iniciatyvos. Diskusijose pabrėžta būtinybė įveikti tokias kliūtis kaip kompensavimo modeliai ir sprendimų priėmimo procesai.
„Pagrindinis PRAISE-U projekto (Informuotumo apie prostatos vėžį didinimas ir atrankinės patikros iniciatyva ) tikslas Europoje - pateikti tvirtus įrodymus dėl individualia rizika paremtos strategijos taikymo ankstyvoje prostatos vėžio diagnostikoje. Trumpai tariant, parodyti Europos šalims, kaip turi būti vykdoma patikra dėl prostatos vėžio: nuo pakvietimo iki aiškios diagnozės. Kaip žinome, Lietuva šitoje srityje yra sukaupusi didžiausia patirtį, nes nuo 2006 m. prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą vykdome visoje šalyje.", - pabrėžia Nacionalinio vėžio centro gydytojas urologas, pagrindinio projekto PRAISE-U tyrėjas doc. dr. Aušvydo Patašiaus.
Dr. A. Gaižausko teigimu, šis susitikimas – tai puiki proga derinti strategijas, keistis gerosiomis praktikomis ir stiprinti bendradarbiavimą tarp EAU ir nacionalinių draugijų, kadangi EAU vaidmuo yra esminis tiek kuriant mokymo sistemas, tiek teikiant gairių atnaujinimus ir stiprinant politinį balsą Europos sveikatos politikoje. Anot dr. A. Gaižausko, sutiprindami bendradarbiavimą, dalindamiesi resursais bei kuriant vieningą viziją, Europos urologai galės sėkmingai spręsti ateities iššūkius.
Diskusijose pabrėžtas EAU poreikis pritaikyti savo strategijas prie šiuolaikinių poreikių. Organizacija prioritetą teikė tokiems pagrindiniams projektams kaip edukaciniai mokymai, tyrimai, susitikimai, leidiniai ir gairių rengimas, ryšių su nacionalinėmis draugijomis ir tarptautinėmis urologijos grupėmis stiprinimas taip pat buvo pabrėžtas kaip strateginis tikslas.
Standartizuotas mokymas – siekiamybė visoje Europoje
Svarbi diskusijų tema – urologijos rezidentų mokymo standartizavimas. Aptartas EBU (European Board of Urology) egzaminų prieinamumas įvairiose ES šalyse bei chirurginių įgūdžių vertinimo sistemos (pvz., EBLUS) įgyvendinimo nacionaliniu lygiu galimybės. Buvo aptartos tokios iniciatyvos kaip Europos urologijos mokyklos „Urologijos stovyklos" (boot camp) pirmakursiams ir antrakursiams rezidentams ir EAU talentų inkubatoriaus programa, kaip priemonės skatinti naują lyderystę ir tobulinti mokymus visoje Europoje. Siekiama, kad EBU egzaminas, būtų pasiekiamas ir laikomas kuo daugiau Europos šalių, o pagrindiniai praktiniai įgūdžiai būtų standartizuoti. Susitikime pabrėžta nuolatinio švietimo urologijos srityje svarba.
Duomenų ekosistema ir bendradarbiavimas – tvarios ateities pagrindas
Duomenų analizės sesijose kalbėta apie poreikį sukurti tvarią ir veiksmingą urologinių duomenų ekosistemą visos Europos mastu. Dalyviai buvo kviečiami prisijungti prie EAU inicijuoto „PIONEER+“ projekto, siekiančio užtikrinti aukštos kokybės duomenų analizę ir prieinamumą sprendimų priėmimui klinikinėje praktikoje.
Dėmesys – ir šlapimo nelaikymo problemai
Į diskusijų darbotvarkę įtraukta ir itin opi šlapimo nelaikymo problema – nuo to šiuo metu Europoje kenčia apie 55–60 milijonų žmonių. Susitikime aptarta Europos mastu vieninga strategija „Urge to Act“, orientuota į žinių sklaidą, politinį atstovavimą, prevencijos stiprinimą bei pacientų priežiūros standartizavimą. Prognozuojama, kad be efektyvių veiksmų iki 2030 metų su šia problema susijusios išlaidos gali pasiekti net 87 mlrd. eurų. Siekiama Europos mastu sukurti pacientų poreikius atitinkančią strategiją, skatinančią žinių dalijimąsi ir veiksmų planavimą ES valstybėse narėse. Ši strategija turėtų apimti tyrimų ir inovacijų finansavimą, infrastruktūros pokyčius bei prevencijos, ankstyvo įvertinimo, diagnostikos ir priežiūros veiksmus.
© 1996–2025 Lietuvos urologų draugija
Lietuvos urologų draugija
Santariškių g. 2, LT-08406 Vilnius
Juridinio asmens kodas 191933163
PVM mokėtojo kodas LT100018120910
El. paštas info@lud.lt
Teisinė forma: asociacija
Bankas: Swedbank AB
LT75 7300 0100 0224 3189
Banko kodas: 73000
Lietuvos urologų draugijos (LUD) prezidentas
dr. Marius Kinčius