„Ūsai bėga“ - bėgimas už vyrų sveikatą

Anot Nacionalinio vėžio instituto pavaduotojo klinikai, gydytojo urologo dr. Mariaus Kinčiaus, prostatos vėžys Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, yra dažniausia vyrų onkologinė liga. Pasaulyje 2020 m. buvo nustatyti 1,4 mln. naujų šio vėžio atvejų ir užfiksuota 375 tūkst. mirčių. Susirgimai prostatos vėžiu sudarė 14 proc. visų onkologinių susirgimų vyrams.

„Vienintelė Lietuva turi prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą, kuri veikia nuo 2006 m. To nėra nė vienoje pasaulio šalyje. Naujausi tyrimai rodo, kad prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos 25-35 proc. sumažina mirtingumą nuo prostatos vėžio. PSA tikrinamas vyrams nuo 50 iki 69 m. Jei PSA padidėjęs, vyras nukreipiamas gydytojo urologo konsultacijai. Jei prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis – tikrintis pradėti reikėtų nuo 45 m. amžiaus. Didelis vaidmuo tenka vyrų artimiesiems, šeimos nariams, ypač – šeimos gydytojams, kurie turi paskatinti vyrus eiti tirtis prevenciškai. Labai svarbu, kad vyrai atkreiptų dėmesį į tokius simptomus, kaip šlapinimosi sutrikimai, šlapime atsiradusį kraują, kaulų skausmus. Tokiu atveju, reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją,“- apie prostatos vėžio prevenciją pasakoja dr. M. Kinčius.

Pasak gydytojo urologo, kuo anksčiau diagnozuojamas prostatos vėžys, tuo sėkmingesnių gydymo rezultatų ir geresnės gyvenimo kokybės galima tikėtis.

„Dalyvauti prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje verta todėl, kad kuo anksčiau diagnozuojama ir pradedama gydyti ši liga, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis. Ankstyvosiose prostatos vėžio stadijose pacientas nejaučia jokių simptomų, todėl ne veltui šis vėžys yra vadinamas „nebyliuoju“. Anot gydytojo urologo, prostatos vėžį diagnozavus I stadijoje, 5 ir daugiau metų išgyvena 100% pacientų. Tai – mūsų šalies rodikliai. Lietuvoje daugiau nei pusė prostatos vėžio atvejų diagnozuojama I ar II stadijoje, “ – apibendrina dr. M. Kinčius.

Jau kitą savaitę, lapkričio 1 d., startuoja vyriškiausio simbolio – ūsų auginimo akcija, ang. „Movember“, skirta atkreipti dėmesį į vyrų problemas – prostatos ir sėklidžių vėžį bei psichologinę vyrų sveikatą ir savižudybių prevenciją.

„Ūsai bėga“ kviečia ateinantį mėnesį pažymėti aktyviai ir visus, neabejingus vyrų sveikatai, susitikti lapkričio 19 d. ūsuočiausiame valandos bėgime VU Botanikos sode!

Registracija – www.usaibega.lt

Už vyrų sveiktą kartu bėgs Nacionalinis vėžio institutas, Lietuvos urologų draugija, Ipsen, Janssen, InMedica grupė ir VU Botanikos sodas.

Informuojame, kad šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. cookies). Toliau naršydami svetainėje arba paspausdami mygtuką Sutinku Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus